3 grudnia 2024
Dom z bali – na co zwrócić uwagę podczas remontu?

Dom z bali – na co zwrócić uwagę podczas remontu?

Dom z bali – na co zwrócić uwagę podczas remontu? Budowa nowego domu drewnianego z bali, to tylko jedna z możliwości. Zawsze możemy również kupić stary dom z bali i go wyremontować. Niestety, takie przedsięwzięcie wiąże się z wieloma problemami związanymi z poprawną oceną stanu budynku i rozróżnieniem, które, ewentualne usterki, mogą być naprawione, a których naprawiać się nie opłaca. Poprawna ocena budynku nie tylko oszczędzi nam rozczarowań, gdy przyjdzie czas na remont, ale i jest kluczowa w kwestiach takich jak przeniesienie budynku. Na co zwrócić uwagę? Jak poprawnie ocenić stan domu z bali? Czego się wystrzegać? O tym wszystkim poniżej.

Stary dom z bali – wstępna ocena

Większość starych, kłopotliwych elementów w domu z bali, możemy wymienić lub naprawić. Jednak istnieje kilka kluczowych punktów, które nie mogą być naprawione bez praktycznie rozebrania całej konstrukcji. Są to punkty ważne dla wytrzymałości całego szkieletu. Jednak po kolei.

Dach w domu z bali

Dach jest pierwszym punktem, który należy poddać szczegółowej ocenie. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czym został pokryty oraz czy pokrycie jest szczelne. Następnie należy sprawdzić jak prezentują się końcówki krokwi oraz okap, narożniki i łączenia ze ścianami. Najważniejsze, aby nie było na ich zacieków. Jeśli widać plamy lub zacieki, oznacza to, że wewnętrzna warstwa izolacji jest uszkodzona (lub od początku była źle zamontowana) albo krokwie są źle połączone. W takim przypadku warto zasięgnąć rady specjalisty, który oceni, czy naprawa jest opłacalna czy należałoby wymienić całą uszkodzoną warstwę.

Ściany zewnętrzne w domu z bali

Kolejnym punktem oceny domu z bali jest stan ścian zewnętrznych. W tym miejscu najważniejsza jest poprawna ocena oblicówki. Jest ona ważna ze względu na to, że chroni ściany przed wilgocią oraz uszczelnia i ociepla dom. Jej poważne uszkodzenie może doprowadzić do zniszczenia większości ścian. Niestety, wnikliwe sprawdzenie stanu oblicówki jest trudne.

Dom z bali – na co zwrócić uwagę podczas remontu?
Dom z bali – na co zwrócić uwagę podczas remontu?

Wskazówką do oceny może być informacja o tym, czy została założona w trakcie budowy domu czy później. Jeśli była częścią projektu budowy, wszystko powinno być dobrze (jeśli oczywiście nie została źle zamontowana). Problem może pojawić się wtedy, gdy okaże się, że oblicówka została zamontowana później. Wtedy możemy założyć, że prawdopodobnie umieszczenie jej w ścianie było spowodowane tym, że bale zaczęły się „rozchodzić” i pojawiły się szczeliny, które należało uszczelnić. W takim przypadku możliwe, że drewno jest w złym stanie i powstała już na nim pleśń lub grzyb i zostało mocno zawilgocone. Praktycznie nie ma możliwości „ocalić” takich ścian i należy je wymienić.

Dobrym sposobem na ocenę stanu poszczególnych bali jest oderwanie kawałka w kilku miejscach: pod okami, na węgłach i w miejscach, gdzie znajdują się słupy konstrukcyjne. W tych wszystkich miejsca drewno jest najbardziej narażone na uszkodzenie czy zawilgocenie, ze względu na możliwość złego montażu, powstawania szczelin. W starym domu z bali, ale dobrze zbudowanym z pełną izolacją, nie będzie w tych miejscach widoczne żadne zawilgocenie, uszkodzenie czy nie będziemy czuć powiewów powietrza, które są jasnym sygnałem związanym z problemami z izolacją.

Gdy przyglądamy się ścianom domu, warto zwrócić uwagę na wszelkie ubytki czy ślady po naprawach. Jeśli jest ich dużo, może to być znak, że drewno nie jest w dobrej kondycji. Jeżeli przez lata różne fragmenty ścian były naprawiane i to kilka razy, oznacza to, że prawdopodobnie drewno nie jest zdrowe, a to może oznaczać, że remont może okazać się niemożliwy i łatwiej będzie po prostu zbudować nowy dom. W ocenie stanu drewna pomaga przyjrzenie się węgłom. Po nich najlepiej ocenić, czy jest sens w kupnie starego domu z bali. Wszelkie wykwity, plamy czy inne ubytki możemy sfotografować i w razie niepewności, pokazać je specjaliście, który może ocenić, czy jest to coś poważnego.

Podwalina w domu z bali

Wszystkie zabezpieczenia konstrukcyjne oraz fundamenty powinny również znaleźć się na liście głównych elementów, które musimy sprawdzić. Podwalina w niskich fundamentach mogła być podmywana, dlatego warto sprawdzić, czy nie jest zawilgocona. Podobnie, jeśli mamy do czynienia z gliniastym, wilgotnym podłożem, które mogło doprowadzić do zawilgocenia budynku.

Dom z bali a drewno

Oczywistym jest, że w przypadku domów drewnianych, rodzaj drewna ma kluczowe znaczenie. Domy z bali najczęściej są budowane z drewna sosnowego lub świerkowego, czasem topoli. Najlepszym materiałem jest dąb, ale bardzo rzadko się zdarza budynek z podwalinami lub w całości zbudowany z dębu (jeśli na taki trafimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dom będzie w świetnym stanie). Twardość drewna powinniśmy sprawdzić poprzez nakłuwanie go szpikulcem. Szpikulec nie powinien wejść głębiej niż 0,5 cm. Powinniśmy również sprawdzić, czy na drewnie nie ma śladów działalności owadów. Jeśli jest ich dużo, może to oznaczać, że drewno jest złej jakości.