3 grudnia 2024
Jakie markery wybrać do sketchnotingu?

Jakie markery wybrać do sketchnotingu?

Jakie markery wybrać do sketchnotingu? Jak uczyć się efektywnie, a zarazem nie poświęcać na to zajęcie ogromnej ilości cennego czasu? Pytanie to z pewnością choć raz w życiu każdy z nas zadał sobie, kiedy to ilość materiału do powtórzenia była wręcz przytłaczająca. Oczywiście, nie ma cudownej metody, który pozwoliłaby w jeden dzień przed egzaminem opanować wszystkie obowiązkowe zagadnienia, jednak ludziom udało się wynaleźć wiele metod przyspieszających proces żmudnej nauki.

Wszelkie ćwiczenia na pamięć, skrupulatne planowanie dnia, różne techniki edukacji jak chociażby ostatnimi czasy sławna technika pomodoro – to tylko niektóre z udogodnień, które wdrażając w nasze życia sprawimy, iż kształcenie stanie się dużo przyjemniejsze. Należy także do nich sketchnoting, który świetnie sprawdzi się u wzrokowców i kinestetyków. Czym jest wspomniana technika, co potrzeba, by móc ją stosować oraz dlaczego warto? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest sketchnoting?

graphic recorder i sketnoterNazwa „sketchnoting” wywodzi się z języka angielskiego i dosłownie można ją rozpatrywać w dwóch członach. „Sketch” oznacza bowiem szkic czy też rysunek, „noting” natomiast notowanie. Tak więc sketchnoting to tworzenie notatek w formie rysunków, które przybierać mogą przeróżne formy. Dlaczego warto spróbować tej metody? Główny powód leży przede wszystkim w sposobie funkcjonowania naszego mózgu. Myślimy bowiem abstrakcyjnie poprzez obrazy. Wyobrażając sobie jabłko nie widzimy przed oczami ciągu liter, lecz piękny, mięsisty, czerwony owoc. Zjawisko to nazywa się myśleniem wizualnym. Stąd też stosując obrazki w naszych notatkach ich treść staje się bardziej przejrzysta i zrozumiała dla naszego mózgu. To jednak nie wszystko. Tworzenie kreatywnych notatek w formie sketchnotingu powoduje, iż informacje przepuszczalne są przez kanał werbalny i wizualny, co znacznie zwiększa efektywność naszej nauki. Obrazy w tym wypadku powodują wzmocnienie procesów myślowych. Częstym jednak problemem z rozpoczęciem stosowania sketchnotingu jest brak talentu do rysowania. Jak bowiem mamy tworzyć notatki z szkicami, gdy nie mamy pojęcia, jak je robić? W Internecie bowiem jesteśmy w stanie wyszukać wiele przykładów takich zapisek, które wyglądają po prostu zjawiskowo! Opisany przypadek jest pierwszym błędem, jaki pojawić się może w naszej głowie. Nie chodzi bowiem o tworzenie estetycznych i artystycznych, lecz o nawet bazgranie, które wspomoże wszelkie procesy myślowe w naszym mózgu. Tworzenie nawet losowych kresek potrafi poprawić naszą koncentrację o 30%! Tak więc swoją przygodę z sketchnotingiem może zacząć praktycznie każdy. Trzeba jednak zaopatrzyć się w obowiązkowy ekwipunek, jakim są markery. Jakie najlepiej wybrać?

Dobrej jakości produkt to podstawa

Oczywiście, można rzecz prosto, iż czym więcej dany zestaw markerów kosztuje, tym najprawdopodobniej będzie lepszy. Nie każdy jednak od razu chce wydawać kilkaset złotych, stąd też nasze rekomendacje należy rozpatrywać w stosunku cena do jakości. Poniżej znajduje się lista kilku produktów, które z pewnością zadowolą osobę, która rozpoczęła swoją przygodę z sketchnotingiem:

  • Toma Marker Akrylowy Art TO-400 – markery te posiadają tusz szybkoschnący akrylowy, dzięki czemu nadają się do malowania obrazów w sposób świetny. Co więcej, są łatwe do zmywania, stąd w naszych notatkach możemy dokonywać dowolną ilość poprawek. Firma Toma znana jest z produkcji wysokiej jakości przyborów artystycznych, stąd często polecana jest dla początkujących. Ceny markerów wahają się w okolicach 12 złotych.
  • Markery Promarker Winsor&Newton – wchodzimy teraz na nieco wyższą półkę cenową. Markery bowiem od Winsor&Newton stosowane są przez początkujących jak i profesjonalnych ilustratorów. Możemy wybierać pośród 148 kolorów, które będą świetnie wyglądać w naszych sketchnotingowych notatkach. Cena jednak za jedną sztukę to okolice 11 złotych, stąd przy zakupie kilku warto wziąć ten fakt pod uwagę.
  • Kuretake Zestaw Zig Clean Color Real Brush – markery charakteryzujące się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Mają szerokie wykorzystanie: począwszy od szkoły, a skończywszy na hobbystycznych pracach tworzonych w domu. Ich cena to okolice 50 złotych, a w zamian zyskujemy kompletny zestaw markerów do sketchnotingu.

Spróbuj swoich sił już teraz!

Jakie markery wybrać do sketchnotingu?
Jakie markery wybrać do sketchnotingu?

Sketchnoting, choć z początku może wydawać się całkiem trudny do opanowania, to przede wszystkim świetna zabawa i rozrywka nawet dla najmłodszych. Każdy z nas spotkał się z nudnymi, rutynowymi notatkami, których głównym elementem był ciąg tekstu. Komu by się chciało uczyć z takich zapisków? Sketchnoting wychodzi temu problemowi naprzeciw dając ogromne pole do popisu wszystkim kreatywnym osobom. Jedynie, co jest potrzebne to kartka papieru, zestaw markerów i odrobina chęci! Stosowana regularnie technika sketchnotingu poprawi efektywność naszej nauki, dzięki czemu zyskamy czas na więcej rzeczy. Co więcej, w dobie Internetu nasze notatki możemy udostępniać innym ludziom, a tym samym stworzyć społeczność skupioną wokół obrazkowych notatek. Spróbuj już teraz!