Jak wykonuje się nadruk na koszulce? Często mijając sklepowe wystawy możemy zauważyć na nich ubrania z różnego rodzaju nadrukami, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak zostały one zrobione? W dzisiejszym artykule skupimy się na tematyce nanoszenia nadruków na materiał oraz odpowiemy na najbardziej nurtujące Cię pytania.
Czy wykonanie koszulki z nadrukami na zamówienie jest trudne? Jaki proces trzeba przejść, aby wykonać koszulkę z nadrukiem? Jaką metodę druku wybrać? Jaki materiał jest najlepszy do tego typu odzieży? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym wpisie – zapraszamy do lektury.
Poszczególne etapy tworzenia koszulki z nadrukiem
- Etap 1: Zaprojektowanie wzoru. Cały proces tworzenia koszulek z różnego rodzaju wzorami rozpoczyna się od zaprojektowania grafiki bądź elementu tekstowego. Wzór ma bardzo duży wpływ na to, jaki materiał należy wybrać oraz na którą metodę druku się zdecydować. Jeżeli odpowiednio wszystko do siebie dopasuje, to z całą pewnością można będzie cieszyć się z pięknego efektu – w przeciwnym wypadku efekt może nie być zadowalający.
- Etap 2: Wybór metody druku. Jeszcze nie tak dawno popularną metodą nanoszenie nadruków był tak zwany sitodruk, jednak zorientowano się, że metoda ta nie jest do końca skuteczna, a powstają nowe – które dają lepsze efekty. Jednak przy użyciu sitodruku nadal można z łatwością stworzyć np. koszulki firmowe z logo. Jedną z metod, która pozwala na zadrukowywanie większych powierzchni, jest np. DTG, jednak nie mniej popularna stała się sublimacja. Druk sublimacyjny na tkaninach wykonywany jest przy użyciu specjalnych pras oraz odpowiednich tuszy – które najlepiej współpracują z jasnymi materiałami poliestrowymi.
- Etap 3: Wykonanie gotowego produktu. Kiedy przejdziesz przez dwa pierwsze etapy i dopasujesz wzór do materiału – lub odwrotnie, to można przejść do kroku trzeciego, jakim jest wykonanie zamówienia. Proces ten, w zależności od wybranej metody, może wyglądać nieco inaczej. Nie powinny jednak odróżniać się one za bardzo, jeśli chodzi o czas wykonania gotowego produktu – za wyjątkiem tworzenia czarnych koszulek z nadrukami, ponieważ na ciemnych materiałach wzory nanoszą się zdecydowanie dłużej. Gotowe produkty mogą różnić się także trwałością, jeżeli zależy nam najbardziej na tym aspekcie, to warto wybrać druk sublimacyjny.
Druk sublimacyjny
Sublimacja na tkaninach to metoda dzięki której stworzysz nadruki o wysokiej jakości. Zaprojektowany wcześniej wzór zostaje naniesiony na papier transferowy, skąd później przenosi się go na tkaninę – w tym celu używa się specjalnych pras transferowych. Najczęściej do wykonania nadruku przy pomocy sublimacji używa się poliestru – czyli sztucznego materiału. Jego włókna bowiem są w stanie w odpowiedni sposób połączyć się z używanymi w tej metodzie barwnikami. Powstały jednak metody, które umożliwiają stworzenie wyraźnych i dobrych jakościowo nadruków na innych tkaninach. Decydując się na wykonanie nadruku przy pomocy druku sublimacyjnego nie musimy ograniczać się podczas projektowania. Na koszulce możemy bowiem nadrukować zarówno zwykły napis, prostą grafikę, jak i niezwykle skomplikowany wzór. Wykorzystywane w tej metodzie technologie są w stanie odzwierciedlić projekt tak, że efekt będzie satysfakcjonujący. Druk sublimacyjny ma jednak jedną poważną wadę – przy jego pomocy nie wykonamy wyraźnych kolorowych nadruków na barwnych powierzchniach. Barwniki, używane w metodzie sublimacji, nie są na tyle mocne, aby były w stanie zafarbować kolorową tkaninę. Jednakże barwniki te są w stu procentach bezpieczne – zarówno dla naszej skóry jak i dla środowiska, więc możemy bez przeszkód nosić odzież z nadrukami. Istnieje jednak sposób na to, aby nanieść nadruk na kolorową powierzchnię – po prostu musi on być w całości bardzo ciemny, a najlepiej czarny – w ten sposób można wykonać na przykład logo firmowe.
Metoda DTG
Teraz wiesz już, że przy pomocy druku sublimacyjnego nie wykonasz kolorowego nadruku na barwionych wcześniej tkaninach, których kolor jest dość wyrazisty. Pora więc, abyś dowiedział się czegoś na temat DTG. Jest to technika druku cyfrowego za pomocą której na tkaninę nanoszone zostają kropki w kolorach CMYK. Czy takie określenie jest Ci znajome? Być może już się z nim spotkałeś, bowiem są to cztery podstawowe kolory tuszy wykorzystywanych w drukarkach do papieru. Nawet sama maszyna przypomina w swoim działaniu zwykłą drukarkę atramentową – jednak odróżnia się od niej konstrukcją. Tusze wykorzystywane w tej metodzie bardzo dobrze łączą się z włóknami materiałów – dzięki czemu nadruk jest wyraźny i dokładny. Nadruki wykonane przy pomocy DTG nie sprawiają wrażenia naklejki – nie odróżniają się od materiału ani pod względem tekstury, ani grubości. Jeśli planujesz wykonanie odzieży z własnym nadrukiem przy użyciu tej metody, to kolor wybranego materiału w żadnym stopniu nie wpłynie na efekt finalny nadruku. Może on mieć jedynie znaczenie w kwestii czasu realizacji zamówienia, gdyż na ciemnych tkaninach wzory nadrukowują się zdecydowanie wolniej.