Co powinniśmy wiedzieć o masażu leczniczym kręgosłupa? Masaż leczniczy kręgosłupa bardzo mocno bazuje na technikach klasycznego masażu, ale nim nie jest. Jest to stricte zdrowotny masaż, który za zadanie ma zwiększyć dopływ krwi do opracowywanej okolicy ciała, a więc przyspieszyć sam przebieg leczenia. Dużą uwagę w masażu tym przykłada się opracowania okolic, które sąsiadują z okolicą przeciążoną, bolesną, a następnie na takim przygotowanym podłożu wprowadza się techniki, które uwalniają napięcie z okolicy, która jest objęta dysfunkcją.
Koniec z bólem kręgosłupa
Masaż medyczny kręgosłupa dotyczy bezpośrednio części ciała, która jest objęta dysfunkcją. Masaż leczniczy jest uzupełnieniem prowadzonej terapii. Może to być chociażby profilaktyka przeciążeń stawów kręgosłupa czy też w przebiegu dyskopatii. Na masaż kręgosłupa powinny się na pewno zdecydować osoby, które pracują przez wiele godzin w wymuszonych pozycjach czy też w pozycji siedzącej.
Masaż leczniczy najczęściej dotyczy właśnie kręgosłupa i tak naprawdę obejmuje całe plecy. Bóle kręgosłupa spowodowane są najczęściej dyskopatią czy też dysfunkcją samego stawu. Te problemu powodują bóle pleców czy też napięcie nieprawidłowe tkanek wokół stawy. Masaż leczniczy skupia się właśnie na objawach. Uwalnia od nich pacjenta. Musimy jednak pamiętać, że masaż nie leczy niestety przyczyny problemów. Jest to jedynie uzupełnienie terapii. Każdy z nas powinien sobie to zapamiętać.
Masaż leczniczy kręgosłupa jest także stosowany po urazach. Nie będzie to ostry masaż, a raczej uzupełnienie ortopedycznej terapii, ale także w przypadku walki z mięśniowym napięciem u neurologicznych pacjentów. Masaż kręgosłupa prawidłowo wykonany powinien obejmować chorą okolicę oraz także stawy z nią sąsiadujące. Masaż kręgosłupa w przypadku bolesnego szyjnego odcinak nie będzie skuteczny całkowicie jeśli opracujemy jedynie ten odcinek, co zdarza się niestety w przypadku wykonywania takich zabiegów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak masować kręgosłup?
Masaż leczniczy czerpie wszelkie techniki ze wszelkich innych typów masażu celując w rozwiązanie problemu danego pacjenta. Oprócz chwytów klasycznych bardzo często wykorzystuje się także poprzeczny masaż, techniki funkcjonalnego masażu oraz elementy terapii mięśniowej i powięziowej. W leczniczy masaż nierzadko się wplata drobne ćwiczenia oraz rozluźniające techniki prosto z terapii specjalnych metod. Przy wykonaniu leczniczego masażu fizjoterapeuta wykorzystuje swoją cała dostępną wiedzę, ukierunkowują się na sam problem pacjenta oraz część główną masażu skupiając się na wybranej okolicy.
Jak często robić masaż kręgosłupa oraz ile trwa?
Zależnie od samego celu oraz technik masażu – masaż pleców możemy wykonywać nawet każdego dnia w przypadku rozluźniania delikatnego, odprężenia ciała, relaksu oraz także umysłu. W przypadku leczniczych zabiegów dotyczących problemów bólowych kręgosłupa oraz dużych napięć nie wykonuje masażu dopóki pozabiegowy odczyn wcześniejszego masażu nie ustąpi. W praktyce jednak mogą to być masaże co dwa czy też trzy dni, a nawet raz w tygodniu.
A jak długo trwa masaż kręgosłupa? Masaż kręgosłupa trwać powinien minimum trzydzieści minut, ponieważ najlepszy efekt przyniesie nam opracowanie całego kręgosłupa ze skupieniem uwagi na bolesnej okolicy. Odcinkowy masaż bez opracowania sąsiadującej okolicy nie przyniesie niestety pożądanego efektu, ponieważ tkanki masowane zaczynają się najczęściej w jednym odcinku, a kończą się w odcinku sąsiadującym.
Ile musimy zapłacić za masaż kręgosłupa?
Jak już powiedzieliśmy już sobie wcześniej masaż kręgosłupa trwać powinien przynajmniej trzydzieści minut. Kręgosłup powinien zostać w całości opracowany, a nie w sposób odcinkowy. Jaki zatem uzyskamy efekt masując przez piętnaście minut jedynie kręgi szyjne bez opracowywania wszelkich zaangażowanych w okolicę tkanek, jak i także powiązanych sąsiadujących stawów? Efekt niestety będzie żaden. Co więcej wykonywanie szybkich zabiegów codziennych leczniczych w niektórych przypadkach może tylko nałożyć na okolicę bolesną kolejny zapalny odczyn nie dając tkankom kompletnie czasu na regenerację oraz uzyskanie efektu pozytywnego pozabiegowego odczynu.
Prywatnie za masaż kręgosłupa musimy zapłacić zależnie od czasu trwania. Za masaż 30-minutowy musimy zapłacić około siedemdziesiąt złotych. Z kolei za godzinny masaż zapłacić trzeba około sto złotych. Musimy pamiętać, że często wystarczy kilka zabiegów, nawet trzy czy też pięć, aby móc odczuć sporą poprawę. Wielokrotnie pacjenci już bez bólu decydują się raz w miesiącu na masaż regeneracyjny. Przypomina on bardzo masaż leczniczy, który to reguluje problemy powstające na bieżąco. Oznacza to, że w stosunku do jakości oraz do efektów płacimy naprawdę niewiele.
Polecamy jak najbardziej zabiegi prywatne. Niestety masaże refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia bardzo często nie przynoszą żadnego rezultatu. Nie dość, że musimy długo czekać na wolne terminy, to jeszcze jesteśmy rozczarowani efektem. Tylko szkoda czasu.