Kontenery chłodnicze to magazyny chłodnicze specjalnie zaprojektowane do przechowywania świeżych i mrożonych ładunków we wszystkich temperaturach i klimatach. Takimi towarami są: mięso i przetwory mięsne, ryby, nabiał, lody, owoce, warzywa, kwiaty, karma dla zwierząt, perfumy, leki i niektóre chemikalia itp.
Sprzęt chłodniczy znajduje się wewnątrz samego kontenera, sposób jego dostawy zależy od rodzaju zastosowanego transportu. Na statku morskim odpowiada za to sieć pokładowa, w pociągach kolejowych – generator diesla, na platformie samochodowej – zamontowana instalacja. Kontrola temperatury podczas całej trasy odbywa się za pomocą specjalnego czujnika umieszczonego na zewnętrznej części konstrukcji. Kontener zasilany jest z sieci. Dodatkowo kontenery chłodnicze mogą być wyposażone w generatory diesla przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej podczas transportu kontenera.
Korzyści z kontenerów chłodniczych
Kontenery chłodnicze z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie wśród klientów na całym świecie, ponieważ:
- Są zarówno środkiem do przechowywania i transportu.
- Można uzyskać: zamrażarkę, chłodnię i warunki szklarniowe.
- Nie wymagają specjalnej wiedzy do obsługi.
- Przystępne dla każdego, mają duży przedział cenowy.
- Wygodne, niezawodne, ekonomiczne.
Wymiary kontenerów chłodniczych
Kontener chłodniczy 20’RF – 6 metrów, 40’RF – 12 metrów, 40’RFHC – 12 metrów
Solidny 20-stopowy kontener chłodniczy ma wewnętrzną objętość około 28 m³, 40-stopowy kontener chłodniczy ma wewnętrzną objętość 59 m³, 40′ HC ma wewnętrzną objętość 67 m³. Podłoga kontenera wykonana jest z aluminiowego profilu T, ściany wewnętrzne ze stali nierdzewnej. Kontener wyposażony jest w podwójne drzwi. Istnieje możliwość podnoszenia i przenoszenia pustych i załadowanych kontenerów za pomocą specjalnej ładowarki lub dźwigu. W zależności od wysokości i szerokości wyróżnia się główne typy kontenerów: Dry Cube lub DC (standard), High Cube lub HC (wysoki) oraz Pallet Wide (szeroki). Jednocześnie kontenery chłodnicze są mobilne, ekonomiczne, łatwe w obsłudze i niezawodne w eksploatacji.
Przygotowanie do sprzedaży kontenerów chłodniczych
Wszystkie kontenery chłodnicze przed sprzedażą muszą przejść konserwację i diagnostykę, która obejmuje następujący wykaz prac:
- Sprawdzenie pod kątem uszkodzenia kontenera chłodniczego.
- Sprawdzenie stanu belek górnych i dolnych ścian bocznych.
- Sprawdzenie stanu dachu i dna kontenera.
- Kontrola stanu drzwi.
- Inspekcja wnętrza.
- Inspekcja agregatu chłodniczego.
- Test szczelności freonu i oleju.
- Kontrola części elektrycznej, kabli zasilających i wtyczek.
- Kontrola połączeń zacisków, wyłączników i bezpieczników.
- Przegląd rozruszników i przekaźników.
- Mechanizm zmiany fazy.
- Obroty wentylatora.
- Poziom hałasu i wibracji.
- Lampki sygnalizacyjne i kolor wskaźnika wilgotności freonu.
- Poziom oleju w sprężarce.
- Napełnienie czynnikiem chłodniczym.
- Ciśnienie freonu.
- Pobór prądu sprężarki, wentylatora skraplacza, parownika wysoka/niska prędkość, grzałek.
Firma posiadająca w ofercie kontenery chłodnicze zapewnia swoje usługi w następujących obszarach:
- Sprzedaż kontenerów chłodniczych wszystkich typów, rozmiarów i modeli.
- Diagnostyka, naprawa i serwis kontenerów chłodniczych.
- Sprzedaż części zamiennych do kontenerów chłodniczych.
Eksperci zawsze chętnie służą pomocą i udzielają fachowych porad.
Wstępna kontrola sprzętu
Jednym z głównych zadań w pracy z ładunkami chłodniczymi jest zapewnienie jak najbardziej sprawnej obsługi i dobór sprzętu zgodnie z wymaganiami klienta. Firma sprzedająca lub wynajmująca zawsze przeprowadza dokładną inspekcję każdego kontenera przed wysyłką.
Procedury weryfikacji obejmują:
- Czyszczenie w celu wyeliminowania brudu i zapachów.
- Kontrola zgodności kontenera z wymaganiami dotyczącymi przewozu produktów spożywczych.
- Weryfikacja sprzętu pod kątem zgodności z normami branżowymi.
- Sprawdzenie, czy temperatura kontenera jest zgodna z deklarowaną.
Po zakończeniu kontroli do kontenera przymocowana jest tabliczka z informacją o dacie, godzinie i nazwisku odpowiedzialnego pracownika. Oznacza to, że otrzymujesz sprzęt odpowiedniej jakości, który pozwala utrzymać określoną temperaturę.
Wnioski o kontenerów chłodniczych
Kontenery chłodnicze produkowane są w standardowych rozmiarach – 20, 40 i 45 stóp. Pozwala to na ich wykorzystanie do przewozu towarów o dowolnej objętości i wadze. Aby uprościć instalację i przemieszczanie kontenerów, w ich konstrukcji przewidziano okucia górne i dolne. Ich konfiguracja jest odpowiednia do mocowania w każdym rodzaju transportu: drogowym, kolejowym, morskim. Kontenery chłodnicze wyposażone są w niezawodny system zamykania, aby zapewnić bezpieczeństwo towarów na każdej z tras. Eksploatacja nie ogranicza się do branży transportu ładunków.
Wielu przedsiębiorców korzysta z kontenerów w formacie stacjonarnym. Kontener – gotowa zamrażarka, funkcjonalna ciepła lub chłodnia do przechowywania produktów. Po zakupie lub wynajęciu kontenera można go od razu uruchomić. W razie potrzeby zewnętrzną część konstrukcji wykończyć dowolnymi materiałami budowlanymi i dekoracyjnymi. Pozwala to na umieszczenie kontenera chłodniczego na zewnątrz dowolnego terytorium przy minimalnych kosztach i w najkrótszym możliwym odstępie czasu.