Stomatologia we Wrocławiu – planowanie leczenia w gabinecie stomatologicznym to ważny element profesjonalnego procesu leczenia, który zapoznaje Państwa z zakresem pracy, harmonogramem i kosztami gabinetu oraz oczekiwanym efektem końcowym.
Prawidłowa diagnoza
Najważniejsze jest wykonanie badań wstępnych, które opierają się przede wszystkim na oględzinach i wywiadzie medycznym jamy ustnej. Określają poziom higieny jamy ustnej i jej stan ogólny. Stomatolodzy we Wrocławiu zawsze zauważą ubytki i ocenią stan ogólny każdego zęba pacjenta, nawet bez korzystania z profesjonalnego zakresu badań. W stomatologii stosuje się różnego rodzaju dokładne testy i parametry do określenia wybranych stanów zdrowia. Przykładem jest ocena higieny jamy ustnej, którą reprezentują następujące wskaźniki:
- Wskaźnik płytki nazębnej I. – Pozwala ocenić stopień zaawansowania płytki nazębnej w najtrudniejszych do usunięcia obszarach, takich jak szyjka zęba. Wyniki podawane są w skali numerycznej w zakresie 0-3,
API — jest to najczęściej stosowana metryka, którą można wykorzystać do badania obecności płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych. Później możesz określić procent powierzchni zajmowanej przez kafelek. W celu uzyskania prawidłowych wyników ilość miejsca na łatkę należy podzielić przez przestrzeń wszystkich testów i pomnożyć przez 100. Uzyskany w ten sposób wynik procentowy da obraz stanu higieny jamy ustnej pacjenta, - Wskaźnik higieny jamy ustnej OHI – jest najbardziej wnikliwym wskaźnikiem do oceny nie tylko stopnia płytki nazębnej, ale również kamienia nazębnego. Wskaźnik kamienia nazębnego i wskaźnik utraty światła uzyskuje się oddzielnie, a następnie całkowity wynik można podzielić przez liczbę badanych zębów – wtedy mamy wskaźnik OHI.
Według powyższych wskaźników można ocenić stan jamy ustnej. Ponadto można się wiele dowiedzieć o nawykach żywieniowych pacjenta i o tym, jak zwraca uwagę na higienę. Dzięki temu dentysta wie, czy w wybranych sytuacjach konieczne jest prowadzenie Cię w czynnościach, abyś mógł zachować biały i zdrowy uśmiech.
Wywiad medyczny
Ważną kwestią jest również wywiad lekarski z pacjentem ( np. przed wszczepieniem implantów zębów ). Dla stomatologów będzie to bardzo cenne źródło informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jakie zabiegi stosowali wcześniej, jak dbają o stan jamy ustnej i styl życia. Rozmowa nie tylko pomaga dentyście ustalić ważne fakty, ale także daje możliwość nawiązania kontaktów podczas budowania relacji lekarz-pacjent, co jest ważne podczas leczenia. Powszechne poglądy na niektóre zabiegi – czy występują objawy fobii stomatologicznej i czy konieczne jest kierowanie właściwą higieną jamy ustnej – można zilustrować na przykładach wielu pacjentów.
W razie potrzeby dentysta może również wybrać najlepszą opcję znieczulenia. Dlatego wywiad medyczny jest podstawą do precyzyjnego ustalenia planu leczenia dla danego pacjenta.
W niektórych przypadkach konieczne są specjalne testy, aby dokładniej ocenić stan szczęki, dziąseł, uzębienia i jamy ustnej. Planując większość zabiegów z zakresu endodoncji, protetyki, endodoncji czy chirurgii stomatologicznej konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań, z których można ocenić stan wewnętrznej struktury uzębienia oraz odpowiednie etapy procesu leczenia. być zaplanowane. Jeżeli wybrana wada wymagająca kompleksowego i długotrwałego leczenia (np. leczenia kanałowego) jest oczywista, konieczne jest tutaj wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Dzięki temu możesz w pełni zrozumieć wewnętrzną strukturę uzębienia, a także długość i ułożenie ich kanałów korzeniowych, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednią metodę leczenia. Do wykonywania zdjęć używa się specjalistycznego sprzętu rentgenowskiego i tomograficznego. Dziś są wyposażone w odbiorniki cyfrowe, a nie filmowe, jak to było w przeszłości. Pozwala to uzyskać wydruk RTG natychmiast po wykonaniu zdjęcia. Dzięki temu zyskujemy możliwość graficznej obróbki obrazu oraz zmniejszania lub zwiększania stosowanej dawki promieniowania, co jest bardzo korzystne dla pacjenta. Doświadczeni stomatolodzy zdają sobie sprawę, że konkretne zmiany i choroby w jamie ustnej nie są od razu wykrywalne.
Po zakończeniu wszystkich badań dentysta otrzyma pełny obraz jamy ustnej pacjenta. Dowie się, ile uzębienia należy leczyć i na jak długo. Pacjenci powinni być świadomi wszystkich czynności wykonywanych w obszarze leczenia i rozumieć stan swoich zębów oraz sposoby opieki nad nimi.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |