Franczyza – dlaczego jest tak popularna? Nie można zaprzeczyć, że coraz więcej osób jest zainteresowanych założeniem własnej firmy. Niestety jest to bardzo problematyczne pytanie, ponieważ nie zawsze mamy dobry pomysł na rozwinięcie skrzydeł w tym obszarze. Zyskująca w Polsce popularność franczyza może z jakiegoś powodu stać się godna uwagi.
Czym z prawnego punktu widzenia jest franczyza? Dlaczego franczyza może być dobrym rozwiązaniem Jakie są zalety franchisingu, które możemy wyróżnić? Jak wybrać najlepszą franczyzę? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wpisami, które z pewnością rozwieją wszelkie Państwa wątpliwości.
Czym z prawnego punktu widzenia jest franczyza?
Po pierwsze, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż franczyza może wyglądać jak każda inna sieć markowych firm z punktu widzenia opinii publicznej, to bardzo się od niej różni. W systemie franczyzowym właściciel marki nie zarządza i nie prowadzi placówek, które na co dzień dostarczają produkty i usługi konsumentom. Obsługa klienta to rola i odpowiedzialność franczyzobiorcy, o czym wielu zapomina.
Franczyza to stosunek umowny między licencjodawcą (franczyzobiorcą) a licencjobiorcą (franczyzobiorcą), który umożliwia właścicielom firm dystrybucję produktów lub usług wśród konsumentów przy użyciu marki licencjodawcy i metody biznesowej. Podczas gdy każda franczyza jest licencją, nie każda licencja jest legalną franczyzą i ten aspekt wymaga szczególnej uwagi. Czasami może to być bardzo mylące.
Dlaczego franczyza może być dobrym rozwiązaniem
Franczyza to dla firmy świetny sposób na zwiększenie dystrybucji. Po pierwsze, oferuje firmom ogromną korzyść: nie muszą wykorzystywać wszystkich swoich pieniędzy, aby rozwijać swoją działalność. Zamiast tego mogą korzystać z pieniędzy innych osób (franczyzobiorców). Oferowanie franczyzy pozwala założycielom zmniejszyć część swojego ryzyka finansowego, gdy chcą rozszerzyć swoją działalność w wielu nowych lokalizacjach.
Franczyzodawca wciąż musi zainwestować w stworzenie systemu franczyzowego – podejmuje duże ryzyko łącząc swoje pomysły biznesowe, ale to nie zmienia faktu, że nie musi tak dużo inwestować w każdy nowy zakład. Franczyza to świetny sposób na dystrybucję produktów i usług. Ale nie wszystkie franczyzy są takie same. Dlatego w tym zakresie należy dokonać rozsądnego wyboru. Jednak franczyza jest dobra nie tylko dla franczyzodawcy i warto o tym pamiętać.
Jakie są zalety franchisingu, które możemy wyróżnić?
Istnieje wiele korzyści z rozpoczęcia działalności franczyzowej, ale co najważniejsze, ryzyko niepowodzenia biznesowego jest znacznie mniejsze niż zaczynanie od zera. Dzięki franczyzie możesz cieszyć się niezależnością prowadzenia małej firmy, mając jednocześnie sprawdzony pomysł na biznes, co jest niewątpliwie dużym udogodnieniem.
Będziemy mogli liczyć na wsparcie i pomoc firmy macierzystej o dobrej reputacji, sprawdzonych metodach zarządzania i pracy, które wykorzystamy we wszelkiej reklamie i marketingu, co również obniży koszty. Prowadzenie franczyzy nie zawsze wymaga doświadczenia biznesowego – franczyzobiorcy często zapewniają szkolenia wystarczające do rozpoczęcia przygody w terenie. Należy również podkreślić, że decyzja o franczyzie i otwarciu konkretnego sklepu jest często łatwiejsza niż założenie własnej firmy.
Jak wybrać najlepszą franczyzę?
Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze osobiste cele. Każdy ma inne motywacje przedsiębiorcze. Zanim poważnie podejdziemy do założenia firmy lub zakupu franczyzy, zadajmy sobie pytanie, jakie są nasze cele. Niezależnie od tego, czy chcemy zarabiać pieniądze, spędzać więcej czasu w domu, czy zrobić przedsiębiorczy krok w naszej karierze.
Pamiętaj, że franczyza nie ogranicza się do restauracji typu fast food i kawiarni. Taka struktura biznesowa istnieje niemal w każdej kategorii produktów i usług. Oferuje korepetycje lub przygotowanie do college’u, sprzątanie, restaurację i handel detaliczny, zdrowie i dobre samopoczucie oraz wiele innych kategorii franczyz. Zastanówmy się więc, w jakiej branży chcemy być.
Najskuteczniejsi franczyzobiorcy wykonują pracę, która im odpowiada i znajdują sposoby delegowania lub outsourcingu funkcji, w których mogą nie być dobrzy lub na które nie mają czasu – to najmądrzejsze podejście, w końcu nie musisz być wszechmocny. Nie bój się delegować zadań pracownikom, a nawet firmom zewnętrznym, które zajmują się księgowością lub księgowością.