15 stycznia 2025
Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto?

Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto?

Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto? Świeże powietrze w domu to klucz do zdrowia i komfortu. Dobrze izolowany dom z podwójnymi szybami praktycznie zatrzymuje naturalną wentylację. Eksperci uważają, że powietrze w pomieszczeniu zawiera 8-10 razy więcej toksyn niż na zewnątrz. Chcesz zdrowo oddychać? Zapewnij napływ wysokiej, jakości powietrza. Trzeba wybrać układ zasilania z rekuperatorem i zintegrowaną pompą ciepła. Dopiero wtedy dom będzie ciepły, suchy, świeży, bez przeciągów i kurzu.

Zimne powietrze z ulicy jest oczyszczane przez filtry. W rekuperatorze strumień zasilający jest ogrzewany ciepłem powietrza wywiewanego. Resztki ciepła są odbierane przez pompę ciepła. Świeże, ciepłe powietrze wchodzi do systemu wentylacyjnego domu. Latem system działa w trybie klimatyzacji. Gorące powietrze jest skutecznie usuwane z pomieszczeń, pochłaniający kurz i zapachy. W rekuperatorze ciepło jest pobierane w celu ogrzania powietrza nawiewanego. Pompy ciepła ( np. https://pompy-ciepla-24.com.pl/ ) z rekuperatorem powodują, że cykl się powtarza.

Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto?

  • Efektywność energetyczna: służy do ogrzewania do 94% mocy cieplnej.
  • Wydajność: rekuperator oczyści powietrze w całym domu nawet w ciągu 1 godziny.
  • Wszechstronność: ciepło zimą, latem daje chłód.
  • Wygoda: dostarcza do pomieszczenia powietrze o komfortowej temperaturze.

Rekuperatory z pompą ciepła  to prawdziwa okazja do efektywnego oszczędzania energii, ponieważ taki system zużywa bardzo mało energii elektrycznej, straty ciepła w domu są zminimalizowane, ponieważ okna nie muszą być stale otwierane w celu wentylacji, a ogrzewanie domu jest niższe.

Konsekwencje złej wentylacji

Wentylacja domu, pomimo swojej pozornej prostoty, jest złożoną konstrukcją, obejmującą wyposażenie i rozległą sieć kanałów. Jest niewidoczny, ale jeden z najważniejszych systemów w domu: w końcu, jakość powietrza, którym oddychamy, determinuje nasze samopoczucie. Wysokiej, jakości wymiana powietrza w domu jest głównym sposobem zapobiegania chorobom i ochronie zdrowia całej rodziny. Jest to konstrukcja systemu wentylacji oparta na wymienniku ciepła z pompą ciepła, która powinna stać się główną częścią projektu domu, czyli rekuperacja z pompą ciepła.

Rekuperatory z pompą ciepła

Jeśli w budynkach przemysłowych, biurowych i handlowych obowiązkowe jest zainstalowanie wentylacji wyciągowej i nawiewnej, wówczas w pomieszczeniach mieszkalnych zapewniona jest tylko wentylacja wyciągowa w kuchni i urządzeniach sanitarnych. Uważa się, że przepływ świeżego powietrza jest zapewniany ze względu na obecność naturalnych szczelin w oknach, drzwiach i ścianach.

Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto?
Rekuperacja i pompy ciepła – dlaczego warto?

Montaż szczelnych plastikowych okien i szczelnych drzwi wejściowych pozbawia domowników świeżego powietrza. W celu wentylacji otwierane są okna, wpuszczając zimne powietrze do pomieszczenia, które po ogrzaniu przenosi ciepło przez wentylację wyciągową. Aby przywrócić ciepło do pomieszczenia, stosuje się urządzenia zwane rekuperatorami, które zwracają ciepło opuszczające wentylację wyciągową z powrotem do pomieszczenia przez wentylację nawiewną.

Rekuperatory wykorzystując bezpośrednią wymianę ciepła między wywiewem a dopływającym powietrzem na zasadzie działania, mogą zwrócić do 70% ciepła. Przy dużych minusach na zewnątrz ludzie są zmuszeni ogrzać dopływające powietrze jakimś źródłem energii, zużywając przy tym mniej energii, niż gdyby podgrzali powietrze z temperatury powietrza zewnętrznego.

Rekuperatory z pompą ciepła, które oddają 95% ciepła, ale ciepła o wysokiej temperaturze, są pozbawione tych niedociągnięć, ogrzewając dopływające powietrze z powodu jeszcze większego chłodzenia wylotu. Oprócz ogrzewania powietrza nawiewanego rekuperatory mogą także chłodzić go latem. Przy dużych minusach na zewnątrz jesteśmy zmuszeni ogrzać dopływające powietrze jakimś źródłem energii, zużywając przy tym mniej energii, niż gdybyśmy podgrzali powietrze z temperatury powietrza zewnętrznego. Produkowane rekuperatory z pompą ciepła mają zakres od 500 do 30 000 m3 / hi mogą zainteresować zarówno właściciela domu, jak i przedsiębiorstwo przemysłowe.

Powody instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej – pompa ciepła z rekuperatorem w prywatnym domu:

  • Oszczędzanie na ogrzewaniu. Szacuje się, że przy organizacji wentylacji domu na rekuperatorach oszczędność energii do 70%.
  • Pleśń na ścianach i oknach. Zjawisko to w 90% przypadków wiąże się z niewystarczającą wentylacją pomieszczenia, w innych przypadkach należy obserwować izolację termiczną domu.
  • Kondensacja w oknach. W 100% przypadków wiąże się to ze słabą wentylacją pomieszczenia.
  • Wymagana jest lokalna wentylacja. Często konieczne jest niezależne wietrzenie pokoju, niezależnie od innych, takich jak sypialnie lub hale sportowe. W takim przypadku pompa ciepła z rekuperatorem dla prywatnego domu jest idealnym rozwiązaniem.
  • Utrzymując dodatnią temperaturę w zimie. Jeśli wiosną w domu jest niemiły zapach, a na ścianach tworzy się pleśń i kondensacja, zainstalowanie rekuperatora rozwiąże ten problem.
  •  Zimą w domu pojawia się odwrotny ciąg z układu wydechowego. Częstym problemem uszczelnionych domów jest rozwiązanie przez zainstalowanie, co najmniej dwóch rekuperatorów i jednego pasywnego zaworu zasilającego kompensacyjnego.