Chemia budowlana – przewodnik po jednej z podstaw branży budowlanej – każdy, kto choć trochę ma do czynienia z budowlanką – czy to z profesjonalnego punktu widzenia, czy też tylko dlatego, że buduje własny dom czy urządza mieszkanie – powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest chemia budowlana i do czego służy.
Choć do tej grupy produktów zalicza się całe mnóstwo artykułów, o każdym z nich powinno się co-nieco wiedzieć, zdając sobie sprawę z jego zastosowania i tego, co w jego konkretnym przypadku liczy się najbardziej. W naszym krótkim poradniku zaprezentujemy podstawowe rodzaje chemii budowlanej, wskażemy produkty, po które sięga się najczęściej w jej obrębie i udzielimy garści porad na temat tego, jakie konkretnie kupować, by być z nich w pełni zadowolonym.
Rodzaje i zastosowanie chemii budowlanej
Sama chemia budowlana wchodzi w użycie kiedykolwiek tylko mamy do czynienia z budową, wykańczaniem wnętrz, remontami oraz czymkolwiek innym, co jest związane ze światem budowlanym. Do jej najpopularniejszych rodzajów zaliczyć można:
-
mieszanki suche – są stosowane do szybkiego spajania ze sobą różnych elementów. Najpopularniejszymi mieszankami suchymi są kleje służące do sklejania ze sobą niemal wszystkiego, ale i zaprawy, od których oczekuje się uzyskania efektu solidnego, stałego i niemożliwego do zmiany. Gładzie gipsowe z kolei, również wchodzące w obręb mieszanek suchych, pozwalają na uzupełnianie nierówności (a w efekcie tego pozbywanie się ich);
- mieszanki gotowe – te występują, jak sama nazwa sugeruje, w formie gotowej, umożliwiającej finalne wykończenie. Zaliczają się do nich między innymi tynki gipsowe, służące do uzyskania gładkich, możliwych do malowania powierzchni. Mieszanki gotowe to także uszczelniacze, którymi uzupełnia się wszelkiego rodzaju szczeliny i ubytki, między innymi w ścianach.
- materiały powłokowe – te są wykorzystywane do uzyskania efektu powierzchownego, najczęściej związanego z wyglądem. Należą do nich zdecydowanie najpopularniejsze produkty w obrębie chemii budowlanej – farby (zmywalne, niezmywalne, zewnętrzne i wewnętrzne), ale też środki gruntujące, lakiery i rozpuszczalniki.
Zastosowanie chemii budowlanej jest bardzo zróżnicowane. Większość produktów z jej ram stanowi spoiwo kolejnych elementów budowlanych, mające zapewniać im stabilność i łączyć je ze sobą. Jak jednak widać, część służy również zmianie ich powierzchowności.
Jaką chemię budowlaną warto kupować?
Podejściem wyjściowym przy zakupie chemii budowlanej jest stawianie przede wszystkim na jej jakość – nawet kosztem wielu innych jej aspektów. Chemia budowlana, mimo częstego bycia bagatelizowaną, stanowi podstawę budowlanki – tylko poprzez wybranie tej odpowiedniej i właściwie dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Szukając więc chemii dla siebie zwróćmy uwagę na:
- trwałość – chemia budowlana powinna zapewniać najwyższy poziom trwałości. Uzyskiwane za jej pośrednictwem efektowi wręcz musimy ufać i polegać na nim – niezależnie od tego, czy z chemii tego typu skorzystamy do małych poprawek czy do większych prac budowlanych;
- rekomendacje użytkowników – choć produktów w obrębie chemii budowlanej jest całe mnóstwo, opiniami na temat większości z nich jest w stanie pochwalić się większość z nich. To one powinny mieć bardzo duże znaczenie przy wyborze – jeśli sami nie jesteśmy zapoznani z danym produktem, możemy bazować na doświadczeniu innych, zawsze zwracając uwagę na wiarygodność opinii, zwłaszcza tych trafiających do Internetu;
- cenę – choć nie powinna ona być naszym głównym kryterium wyboru, często ma związek z ostateczną jakością produktu (zwracajmy uwagę, czy nie jest podejrzanie niska lub podejrzanie wysoka). Zawsze dobierajmy też produkty właściwe dla budżetu, jakim dysponujemy, choć wykorzystujące go w pełni;
- zastosowanie – chemia budowlana jest na tyle zróżnicowana, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany produkt pasuje do naszych konkretnych potrzeb. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że nie każdą farbę można stosować na zewnątrz, a niektóre powstały wyłącznie do użytku wewnętrznego. Zawsze podążajmy więc za opisem zastosowania udzielanym przez producenta (zwykle na opakowaniu), a nigdy nie kierujmy się wyłącznie naszą intuicją. Jeżeli opakowanie nie da nam odpowiednio jasnych wytycznych, poradźmy się specjalisty – na przykład takiego, który pracuje w sklepie z materiałami budowlanymi. Ma to ogromne znaczenie.
Podsumowanie
Chemia budowlana stanowi podstawę branży budowlanej i coś, bez czego ta nie byłaby w stanie się obyć. Nawet jeśli nie mamy z nią do czynienia na co dzień, powinniśmy wiedzieć nieco na jej temat – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy po tę wiedzę będziemy musieli sięgnąć (a każdy z nas kiedyś ma do czynienia czy to z remontem, czy to z elementami składającymi wykańczanie wnętrz). Wybierając konkretne produkty w jej obrębie pamiętajmy, aby zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość – jako że spełniają ważną rolę, lepiej, aby nie zawodziły i swoją funkcję pełniły w sposób jak najbardziej dla nich właściwy.