Fryzjer stylista kto to – zapotrzebowanie na rynku pracy na zawody związane ze stylizacją włosów jest wciąż bardzo duże. Przykładanie uwagi do fryzury oraz dbanie o komfort fizyczny w postaci ułożonych włosów to dla wielu osób bardzo ważne elementy, dlatego też tak wiele osób zastanawia się nad możliwością podjęcia takiej ścieżki zawodowej, pozwalającej z jednej strony na ciekawą i niezbyt monotonną pracę, a z drugiej strony na zajęcie, które dostarcza odpowiedniego finansowego wynagrodzenia.
Czy fryzjerstwo i bycie w przyszłości stylistą włosów to dobre pomysły na własną karierę i rozwój w branży?
Poszukując swojej ścieżki życiowej, często młodzi ludzie zastanawiają się jaką drogę obrać w ciągu najbliższych lat, by móc wykonywać z jednej strony ciekawy zawód, a drugiej zaś móc cieszyć się stabilną pozycją na rynku pracy, która wiąże się również ze stałymi zarobkami pozwalającymi utrzymać się na dobrym poziomie. Dlatego też zawód fryzjera wydaje się być bardzo ciekawą opcją dla osób, które chcą zdobyć konkretny zawód i to w nim się realizować. Ścieżka zawodowa fryzjerska często zaczyna się już pod szkole podstawowe, a w przypadku starszej podstawy programowej – po gimnazjum. Wybór szkoły wiąże się z tym czy chcemy pójść do liceum, technikum czy też szkoły zawodowej. To właśnie często szkoła zawodowa lub technikum są tymi miejscami, gdzie można nauczyć się szybko zawodu, przejść przez praktyki i jeśli nasze umiejętności na to pozwalają, już po szkole można wdrażać się w zawód fryzjerski. Oczywiście nie jest to jedyna ścieżka do tej profesji.
Czy aby zostać fryzjerem trzeba ukończyć szkołę zawodową o tym profilu?
Zawodu fryzjerskiego można nauczyć się również na kursach, bowiem istnieje wiele szkół, które oferują tego rodzaju możliwości. Wiele osób decyduje się na pójście do szkoły średniej, [później na studia, zdobycie doświadczeń na tej właśnie płaszczyźnie, na przykład w kwestii prowadzenia własnej działalności i marketingu na miarę XXI wieku. A zawód fryzjera przychodzi dopiero z czasem i wówczas można zacząć działać w tej przestrzeni na pełnych obrotach. Nasze dotychczasowe doświadczenia związane z działalnością firmy prowadzenia jej oraz rozwoju można łączyć, dzięki czemu przepis na dobrze prosperujący biznes będzie jeszcze łatwiejszy. Form działalności w tej branży jest wiele i każdy z pewnością mógłby znaleźć coś dla siebie. Praca w salonie tylko dla kobiet albo tylko dla mężczyzn, zajmowanie się nie tylko włosami, ale także męską brodą, prowadzenie prywatnego salonu z możliwością dojazdu do klientów lub otwarcie własnego salonu stacjonarnie.
Elementy, które są niezbędne w zawodzie fryzjera – ścieżki rozwoju kariery zawodowej i możliwości kierunków, w jakich można się kształcić
Zbieranie kolejnych doświadczeń i próba swoich sił jako stylista fryzur gwiazd, praca na planie filmowym, w teatrze lub innych przestrzeniach kultury może być ciekawym wyzwaniem, możliwością rozwoju, dlatego także takie sfery pracy zawodowej warto rozpatrywać, decydując się na fryzjerstwo. Oczywiście każda z tych form będzie różniła się koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu oraz w jakiej formie będziemy pracować. Praca na planie i przygotowywanie odpowiednich stylizacji fryzur jest zupełnie czymś innym niż prowadzenie własnego salonu i przyjmowanie klientek oraz klientów we własnym zakresie. Stylista włosów powinien nie tylko mieć opanowane różne techniki strzyżenia, ale także być jak najbardziej na bieżąco z obecnie panującymi trendami w świecie fryzjerstwa. Dzięki temu będzie można tworzyć absolutnie wyjątkowe fryzury, które będą możliwie najbardziej pasowały klientkom i klientom. Poza tym fryzjer powinien też lubić pracę z ludźmi.
Praca z klientką lub klientem na fotelu w salonie fryzjerskim to czas spędzony na pracy z włosami, ale także na rozmowach – czego można spodziewać się po kontakcie z klientem w salonie?
Przez wzgląd na to, że proces przygotowywania konkretnej fryzury może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, fryzjer powinien sprawić, że klientka lub klient na fotelu będą czuli się dobrze. Bardzo często jest to forma rozmowy na różne ciekawe tematy. O ile w przypadku powracających klientek można budować z nimi już nieco trwalsze relacje, tak w przypadku zupełnie nowych osób, które zasiadają w fotelu fryzjerskim trzeba być gotowym na rozmowy, aby podczas pracy nie panowała wokół głucha cisza, która może być trudna i nieprzyjemna zarówno dla klienta, jak i dla samej osoby strzygącej i przygotowującej fryzurę. Wiele osób traktuje ten czas spędzony na fotelu u fryzjera jako możliwość porozmawiania na prywatne tematy. Dlatego warto pamiętać o tym, że czasem kliencie wykorzystują opcję bycia u fryzjera, aby pozbierać swoje własne myśli w głowie i przemyśleć różne nurtujące kwestie. Dodatkowo będąc fryzjerem warto przygotować się również na to, że na fotelu będą siadali absolutnie różni ludzie o różnym charakterze i podejściu. Dlatego też jest to istotny czynnik, który niektórych może zniechęcać. Dlatego podejście do klienta, uśmiech i pogodne usposobienie mogą być tymi czynnikami, które sprawią, że praca będzie przebiegać przyjemnie.