21 listopada 2024
Pamięć RAM - o tym pamiętaj, zanim ją kupisz!

Pamięć RAM – o tym pamiętaj, zanim ją kupisz!

Pamięć RAM – o tym pamiętaj, zanim ją kupisz! Każdy, kto kupuje nowy laptop lub komputer, doskonale wie o tym, jak istotne jest prawidłowe dobranie wszystkich poszczególnych parametrów w danym urządzeniu. Jeśli zależy nam na tym, aby komputer był jak najbardziej wydajny i służył przez długie lata, warto wybrać wszystkie podzespoły najwyższej jakości. Dużo uwagi należy przede wszystkim poświęcić wyborowi pamięci RAM. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jaka powinna być dobra pamięć RAM do nowoczesnego komputera. 

Pamięć RAM – bardzo ważny podzespół każdego komputera

Pamięć RAM to podzespół, który jest równie ważny jak procesor, karta graficzna czy dysk twardy. Pamięć RAM odpowiada za przechowywania danych, które w aktualnej chwili są przechowywane w komputerze. Ten rodzaj pamięci wykorzystuje się zatem przede wszystkim do obsługi programów zapisanych na komputerze. Wiele osób z pewnością zadaje sobie teraz pytanie: jaki typ pamięci RAM będzie najlepszy? Jeżeli planujemy samodzielnie skomponować komputer, zmodyfikować go bądź po prostu uzyskać szerszą wiedzę na temat pamięci RAM, warto przeczytać dokładnie dalszą część artykułu.

Pamięć RAM – co to takiego?

Pamięć RAM (z angielskiego Random Acces Memory) to tak zwana pamięć tymczasowa. Jest to spowodowane tym, iż każdorazowo po wyłączeniu komputera od zasilania, wszystkie dane zapisane w pamięci RAM są automatycznie usuwane. Pamięć RAM jest używana tylko w sytuacji, gdy komputer jest włączony. Jest to podstawowa różnica między RAM a dyskiem twardym, który dane przechowuje przez cały czas.

Pamięć RAM - o tym pamiętaj, zanim ją kupisz!
Pamięć RAM – o tym pamiętaj, zanim ją kupisz!

Po co zatem długo zastanawiać się nad wyborem pamięci RAM? Czy tak ulotna pamięć jest nam w ogóle potrzebna? Warto wiedzieć, że pamięć RAM wyróżnia się jedną, niezwykle istotną zaletą. W porównaniu z kartami pamięci i dyskami twardymi, ma ona niesamowicie dużą prędkość zapisu danych. Zaraz po włączeniu komputera i uruchomieniu systemu operacyjnego, elementy tegoż systemy są załadowywane z dysku twardego właśnie do pamięci RAM. Podobny mechanizm ma miejsce w przypadku, gdy uruchamiamy inne oprogramowanie. W ten sposób nasz system operacyjny może działać w bardzo szybkim tempie. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż im większą pojemność ma pamięć RAM oraz im lepsza jest jej klasa, tym komputer będzie działał wydajniej.

W tej chwili na rynku można zakupić następujące typy pamięci RAM:

  • pamięci RAM do laptopów,
  • pamięci RAM dedykowane komputerom stacjonarnym (PC),
  • pamięci dedykowane,
  • pamięci do serwerów.

Jak samodzielnie zwiększyć wydajność pamięci RAM?

Każdy, kto ma już swój komputer stacjonarny i chce zwiększyć jego wydajność, może dokupić dodatkową ilość pamięci RAM. W tym celu należy najpierw zweryfikować, czy w płycie głównej komputera znajdują się jeszcze wolne miejsca na dołożenie dodatkowej pamięci RAM. Jak zrobić to najszybciej i najprościej? Zalecamy, aby otworzyć obudowę i zajrzeć do środka. W przypadku, gdy nasz komputer jest nowy, przed sprawdzeniem ilości wolnych gniazd warto najpierw sprawdzić jakie są warunki gwarancji. Jeśli zerwiemy plomby, możemy narazić się na utratę gwarancji producenckiej, co może być w przyszłości dużym utrudnieniem.

Jeśli już udało nam się otworzyć obudowę, sprawdzamy czy są tam wolne gniazda. Jeżeli tak, to potem sprawdzamy informacje znajdujące się na zainstalowanych kościach pamięci RAM.  Pomocne w tym są naklejki bądź oznaczenia – znacząco ułatwiają one proces identyfikacji. Co zrobić, jeśli nie możemy otworzyć wnętrza komputera bądź odczytanie informacji jest utrudnione? Wtedy można użyć oprogramowanie, które również udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji. W internecie istnieje cała masa tego typu programów. Taki program informuje nas, jaki jest rodzaj naszej pamięci RAM, jaką ma pojemność oraz taktowanie.

Rodzaje pamięci RAM do komputera

Wśród pamięci RAM do komputerów wymienia się:

  • DDR4 DIMM,
  • DDR3L DIMM,
  • DDR3 DIMM,
  • DDR2 DIMM,
  • DDR DIMM.

W chwili obecnej największą popularnością cieszą się pamięci typu DDR3 i DDR4 – wyróżnia je niezawodność oraz szybkość działania. Pamięci RAM DDR3 są przeznaczone do starszych płyt głównych, zaś najnowsze pamięci DDR4 przeznacza się do najnowszych płyt głównych. Ich wyróżnikiem jest również fakt, iż są trochę bardziej wydajne od DDR3. Dodatkowym atutem DDR4 jest także większa energooszczędność oraz stabilniejsza praca.

Czym kierować się przy zakupie pamięci RAM?

Przed zakupem jakiejkolwiek pamięci RAM, warto najpierw przemyśleć, jaką ilość GB RAM tak naprawdę potrzebujemy. Oprócz tego należy oczywiście sprawdzić, jaką maksymalną ilość pamięci RAM może obsłużyć płyta główna naszego komputera. Ilość maksymalnej pamięci RAM w komputerze zależy również od tego, jaki typ systemu operacyjnego posiadamy. W systemie Windows 32-bitowym można zapisać maksymalnie 4 GB pamięci RAM, zaś w systemie 64-bitowym ta ilość jest znacznie większa.

Ilość pamięci RAM dostosowujemy do swoich potrzeb – jeżeli na komputerze nie wykonujemy żadnych zaawansowanych prac, w zupełności wystarczy nam 8 GB RAM. Z kolei gracze powinni wybierać RAM o pojemności 16 GB lub więcej. Dzięki temu będą mieć gwarancję stabilnej i płynnej gry.