Przeciwwskazania do implantów stomatologicznych – najważniejsze informacje: Kilka lat temu implanty zębowe były dostępne tylko dla niewielkiej liczby osób. Dzieje się tak dlatego, że jakiś czas temu koszt takiego zabiegu był znacznie wyższy niż obecnie. Nie oznacza to jednak, że każdego Polaka stać obecnie na implanty dentystyczne. Trzeba jednak powiedzieć, że implanty dentystyczne stały się obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych.
A z różnych statystyk wynika, że trend wzrostowy wystąpił szczególnie w 2018 roku i trwa do dziś. Należy również powiedzieć, że pomimo chęci tak wielu osób do wykonania takiego zabiegu, wciąż istnieje szereg kluczowych przeciwwskazań związanych z tym, że w ogóle nie można wykonać implantu. W tym artykule chcemy skupić się na tym temacie. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje będą dla Państwa bardzo pomocne. Zapraszamy!
Co oznacza implant dentystyczny?
Implanty dentystyczne są przede wszystkim rozumiane jako nic innego jak tworzywa sztuczne, które są używane do zastąpienia naszych naturalnych zębów, których brakuje z wielu powodów. Kolejną cechą implantów dentystycznych jest to, że są materiałem bezpiecznym dla ludzkiego organizmu oraz solidnym materiałem, który dzięki doświadczeniu z różnymi produktami nie porusza się w żaden sposób. Implanty dentystyczne pomagają również wyeliminować różne powikłania spowodowane niedostateczną liczbą zębów w jamie ustnej. Powikłania te obejmują najpierw zapadnięte policzki i różne stany zapalne w jamie ustnej.
Jakie przeciwwskazania powinny uwzględniać implanty dentystyczne?
Otóż do najczęstszych przeciwwskazań związanych ze stosowaniem implantów dentystycznych należą między innymi: czas trwania ciąży, czas karmienia piersią, występowanie różnych nowotworów, problemy z chorobą wieńcową, problemy z niedostateczną krzepliwością krwi, a także AIDS. Trzeba też stanowczo stwierdzić, że drugim poważnym przeciwwskazaniem jest również to, że osoby młode nie powinny mieć implantów dentystycznych. A szanse na to, że jakikolwiek dentysta wykona ten zabieg na bardzo młodym człowieku, są bardzo małe, ponieważ w takim przypadku implant najprawdopodobniej w ogóle nie zostanie zaakceptowany przez młody organizm.
Czy implanty dentystyczne są bezpieczne dla ludzkiego organizmu?
Trzeba stanowczo podkreślić, że wszczepianie implantów zębowych nie zawsze jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim nie jest to bezpieczne, gdy wiemy, że nas dotyczą pewne przeciwwskazania do jego wykonania, a mimo to nie informujemy o tym dentysty, który zamierza wykonać taki zabieg w naszej jamie ustnej.
Otóż jeśli wiemy, że mamy pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu jakim jest wszczepienie implantu zębowego, ale nie informujemy o tym lekarza i nie wykonujemy zabiegu, to w przypadku jakiejkolwiek reakcji niepożądanej jeżeli nasza jama ustna nie akceptuje nieudany implant dentystyczny, nie mamy prawa domagać się zwrotu kosztów wykonania takiego zabiegu i żaden sąd nam tego prawa nie przyzna, ponieważ podpisaliśmy zgodę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że implanty dentystyczne nie są jak pójście do sklepu po cukierki, ale poważny zabieg, jak każdy inny. Dlatego należy to w pełni rozważyć. A w ważnych przypadkach, gdy wiemy, że mamy pewne przeciwwskazania, nie należy go wykonywać.
Jakie powinny być główne kwestie godne odbudowy zębów pełnych w jamie ustnej?
Otóż kompletne uzębienie w jamie ustnej jest bardzo ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Bo jeśli chodzi o zęby to nawet ubytek w jamie ustnej można w dużej mierze liczyć na to, że po jakimś czasie jeden z naszych policzków się zapadnie i nasza twarz będzie wyglądać asymetrycznie. Jednak na pewno nie jest to cała historia, ponieważ nawet jeśli mamy próchnicę w jamie ustnej, może to wpływać na rozwój różnych stanów zapalnych i pojawienie się innych powikłań, które są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Dlatego zawsze opłaca się radzić sobie z takimi sytuacjami, zamiast zajmować się nimi później, ponieważ wtedy możesz zapłacić więcej niż profilaktyczną wizytę u dentysty.